Crafters SkyBlock nedir, nasıl oynanır? - Yenilikler ve Mekanikler Özeti!

Logo8.png

Crafters SkyBlock - Yeni Bir Çağ

Crafters SkyBlock herkesin alışık olduğu SkyBlock türüne tamamen yeni bir soluk getirip popüler yeni nesil SkyBlock deneyimini tüm dünyaya sunmak adına tasarlanan, Minecraft içerisinde oynanan bir MMO oyun modudur. Klasik “taş kaz, adanı genişlet” mantığından uzak ve oyunculara yeni deneyimler sunan onlarca mekaniğe sahiptir. Crafters SkyBlock evreninde keşfedebileceğin bir sürü yenilik ve özellik var. Yavaştan tura başlayalım mı?


1 - Minyonlar, adeta evrim geçirdiler!

minionn.gifAz önce de belirttiğimiz üzere herkesin alışık olduğu SkyBlock’ların aksine Crafters'da saçma bir kırıktaş jeneratörü yapıp adanı büyütmekle zaman kaybetmen gerekmez. Hatta ilk doğduğun adanın karşısında seni bekleyen bir kırıktaş minyonu bulunur!

Oyunda neredeyse elde edilebilen her kaynak için bir minyon bulunur. (Şu anda aktif olan yaklaşık 23 adet)

Bu minyonları üretmek ve kullanmak ücretsizdir! Envanterinin sonundaki SkyBlock Menüsü’nden Koleksiyonlar’a giriş yaparak genellikle kaynak koleksiyonlarının ilk seviyesinde bulunan minyonların üretim tariflerini görebilirsin. (Koleksiyon seviyesi ödüllerini görebilmek için o kaynaktan en az bir tane toplaman gerekiyor)

Not ekleyelim, bir eşya tarifini kullanabilmek için o koleksiyonu tarifin bulunduğu seviyeye yükseltmelisin.

“Peki minyonların yeni özellikleri neler?” dediğini duyar gibiyim, sıra oraya geldi!


1.1 - İdeal Konumlar​

Minyonlarının en verimli şekilde çalışabilmesi için hepsinin kendine özel ideal konumları bulunur. Her minyonun ideal konumunu minyonun menüsünden görüntüleyebilirsin.

Minyonların tam olarak ideal konumda olmasa bile çalışır ancak çalışma verimleri düşebilir, bu yüzden ideal konuma getirmen tavsiye edilir.

Screenshot_28.png


1.2 - Minyon Seviyeleri​

Minyonlarının seviyesini o minyonun ürettiği kaynak türüyle yükseltebilirsin. Seviyeyi yükseltmek için hangi kaynağa ihtiyaç duyulduğu minyonun menüsündeki yükseltme butonunda bulunur.

Bir minyonun seviyesini yükselterek bazı seviyelerde eylemleri arasındaki bekleme süresini kısaltabilir, bazı seviyelerde de minyonun envanterini genişletebilirsin.

Screenshot_29.png


1.3 - Minyon Envanteri​

Minyonlarının her birinin kendine ait envanterleri bulunur. Bir minyonun envanterini minyonun seviyesini yükselterek veya minyona depolama yükseltmesi yerleştirerek genişletebilirsin.

Minyonunun envanter menüsünden eşyaları tek tek alabilir veya sağ alttaki sandık butonuna tıklayarak tüm envanterini toplayabilirsin. Ayrıca minyonlarının envanteri dolduğunda çalışmayı durdururlar.

Haberin olsun, minyonların sen oyunda olmasan bile gece gündüz demeden çalışıyorlar! Ama sen yine de onları çok yalnız bırakma, olur mu?

Screenshot_30.png
Screenshot_65.png


1.4 - Minyon Yakıtları​

Minyonların konumları yeterince uygunsa yakıta ihtiyaç duymadan hemen çalışmaya başlarlar. Ancak onlara yakıt vererek çalışma hızlarını arttırabilirsin! Bir minyona yakıt verdiğinde minyonun eylemler arası bekleme süresi kısalır.

Minyon yakıtlarının çoğu geçici sürelidir. (Örn. Kömür, Büyülü Kömür vs.) Kalıcı olanlar dahil daha güçlü ve farklı özelliklere sahip minyon yakıtlarının tariflerine çeşitli koleksiyonlardan ulaşabilirsin. (Küçük bir örnek olarak Kömür koleksiyonundaki Büyülü Lav Kovası)

Screenshot_31.png


1.5 - Minyon Otomatik Satış Araçları​

Minyonlarına otomatik satış araçları vererek envanterleri dolduğunda yeni ürettiği kaynakları satış aracının türüne göre belirli bir fiyatla satmasını sağlayabilirsin.

Otomatik olarak sattığı kaynakların parasını Otomatik Satış Aracı menüsünden toplayabilirsin.

Screenshot_63.png


1.6 - Minyon Yükseltmeleri​

Minyonlarına onlarca yükseltme çeşitlerinden birini vererek çeşitli özellikler kazanmalarını sağlayabilirsin. Bir minyona en fazla 2 adet yükseltme yerleştirilebilir.

Örneğin bir minyona Minyon Fırını yükseltmesini vererek elde ettiği kaynakların otomatik olarak ısıtılmış haline çevirilmesini sağlayabilirsin.

Çoğu minyon yükseltmesinin tarifi çeşitli koleksiyonların seviyelerinde açılır.

Screenshot_64.png


1.7 - Minyon... Diyalogları?​

Minyonlar çalışmaktan çok sıkıldıklarında kafalarını dağıtmak için birbirleriyle, seninle veya etrafındaki özel varlıklarla diyaloga girerler! Ne kadar tatlılar, değil mi? :love:

SPOILER_Spoiler_Gif.gif


2 - Yetenekler!​

Crafters SkyBlock'da bir sürü kişisel yeteneğin bulunur. Bu yeteneklerin seviyelerini yükseltmek sana çeşitli kalıcı istatistikler ve para ödülleri sağlar.

Envanterinin sonundaki SkyBlock Menüsü’nden Yetenekler’e giriş yaparak bütün yeteneklerini, ilerlemelerini ve ödülleri takip edebilir ve görüntüleyebilirsin.

Dilersen hangi yeteneklerin nasıl yükseltildiğini kısaca özetleyelim:
 • Çiftçilik seviyeni yükseltmek için tarla hasadı yapman gerekir. Dilersen adanda, dilersen Kasaba’daki Bereketli Vadi bölgesinde tarla hasadı yapabilirsin.
 • Savaşçılık seviyeni yükseltmek için çeşitli düşman yaratıkları öldürmen gerekir. Özel yaratıkları avlamak için başlangıçta senin için en uygun mekan Tekinsiz Kayalıklar veya Kasaba’da bulunan Mezarlık olacaktır.
 • Madencilik seviyeni yükseltmek için değerli madenler elde etmen gerekir. Değerli madenleri Tekinsiz Kayalıklar’da bulabilirsin. Ancak dikkatli ol, orada seni bekleyen tehlikeli yaratıklar olacak!
 • Odunculuk seviyeni yükseltmek için çeşitli ağaçlar kesmen gerekir. Kasabada bulunan Meşe Ormanı’ndan ve Gökyüzü Korusu’ndan bütün ağaç türlerini elde edebilirsin.
 • Büyücülük seviyeni yükseltmek için eşyalarına veya kitaplarına büyü uygulaman gerekir.

3 - Koleksiyonlar!​

Crafters SkyBlock'da neredeyse bütün materyallerin bir koleksiyonu bulunur. Bir materyalden daha fazla elde ederek o materyalin yeni koleksiyon seviyelerinin kilidini açabilirsin. (Hayır, eşyayı yere atıp tekrar alarak veya koyup tekrar kırarak arttıramazsın :p)

Kilidi açılan her yeni koleksiyon seviyesinde çeşitli ödüller bulunur ve bu ödüller genelde özel bir eşyanın üretim tarifinin kilidini açar. Bu ödüllerin en önemlisi ise her koleksiyonun ilk seviyesinde bulunan Minyon tarifidir.

Bir koleksiyonun ilk seviyesinin kilidini açarak o materyalin minyonunu üretebilirsin. Minyonu adana yerleştirdikten sonra minyon, o materyali senin için elde etmeye ve koleksiyonunu ilerletmeye başlar!

Oyunda gelişmenin en önemli püf noktası koleksiyonlardır. Koleksiyonlar gerçekten güçlü özel eşyaların tariflerini açar.

Örnek olarak Meşe Odunu koleksiyonunun seviye ödülleri:

Meşe Odunu I: Meşe Odunu Sv. I Tarifi
Meşe Odunu II: 1x Meşe Yaprağı Takası
Meşe Odunu III: Yaprak Kaskı, Göğüslüğü, Pantolonu, Ayakkabıları Tarifi
Meşe Odunu IV: Küçük Minyon Çantası Tarifi
Meşe Odunu V: Orman Biyom Çubuğu
Meşe Odunu VI: Büyülü Meşe Kütüğü Tarifi
Meşe Odunu VII: Orta Minyon Çantası
Meşe Odunu VIII: Odun Sevdalısı Tılsımı Tarifi
Meşe Odunu IX: Geniş Minyon Çantası

Screenshot_71.png


4 - İstatistikler!​

Crafters SkyBlock'da temel olarak 10 adet istatistiğin bulunur. Bu istatistiklerle gücünü ve bütün detaylarını görüntüleyebilir, analiz edebilir ve takip edebilirsin.
 • Maks. Can: Maksimum canın, SkyBlock'da sahip olduğun maksimum can limitini gösterir. Doğal can yenilenmen maksimum canın arttıkça doğru orantılı şekilde artar.
 • Defans: Defansın düşmanlardan aldığın hasarı azaltmaya yarar.
 • Zeka: Zekan maksimum mananı ve büyülü eşyalarının hasarlarını arttırır.
 • Güç: Güç değerin temel vuruş hasarını arttırır.
 • Hız: Hız değerin yürüyüş hızını arttırır.
 • Kritik Şansı: Kritik Şansı, düşmanlara hasar verirken ekstra hasar vermeni sağlayan kritik vuruşların şansıdır. Kritik bir vuruş yaptığında hasar belirtecinde kritik hasar yaptığını belirten bir sembol gözükür. SkyBlock'da Minecraft'ın varsayılan mekaniği olan zıplayarak kritik vurma devre dışıdır.
 • Kritik Hasarı: Kritik Hasarı, düşmanlara hasar verirken kritik şansın devreye girdiğinde oluşan ekstra hasar çarpanıdır. Bu istatistiğin yüzdesi, kritik bir vuruş yaptığında vurduğun hasarın kaça katlanacağını belirtir.
 • Madencilik Şansı: Madencilik Şansı, bir maden kazarken yüzde kaç şansla 2 kat fazla maden elde edebileceğinin değeridir. Bu değer %100'ün üzerine çıktığında 3 kat fazla maden elde etme değerine dönüşür. Her yüzdelikte bir bu artış bu şekilde devam eder.
 • Çiftçilik Şansı: Çiftçilik Şansı, bir tarla kazarken yüzde kaç şansla 2 kat fazla eşya elde edebileceğinin değeridir. Bu değer %100'ün üzerine çıktığında 3 kat fazla eşya elde etme değerine dönüşür. Her yüzdelikte bir bu artış bu şekilde devam eder.
 • Odunculuk Şansı: Odunculuk Şansı, bir odun kazarken yüzde kaç şansla 2 kat fazla odun elde edebileceğinin değeridir. Bu değer %100'ün üzerine çıktığında 3 kat fazla odun elde etme değerine dönüşür. Her yüzdelikte bir bu artış bu şekilde devam eder.
Bütün istatistiklerinin detaylarını ve nasıl yükseltilebileceğini SkyBlock Menüsü'ndeki İstatistikler bölümünden görüntüleyebilirsin.

Screenshot_70.png


5 - Herkese Açık Dünyalar​

Oyunda şu anda adan hariç 3 devasa dünyaya erişebilirsin. Llyn Kasabası, Tekinsiz Kayalıklar ve Gökyüzü Korusu.

Bu dünyalar herkese açıktır ve SkyBlock'u klasik özelliğinden ayırt eden temel etkenlerdir. SkyBlock'da gelişmenin temel yolu bu dünyalardan geçer.

5.1 - Llyn Kasabası​

llyn_seasons.png
Llyn Kasabası; içerisinde Kasaba Merkezi, Banka, Pazar Alanı, İhale Binası, Bereketli Vadi, Arena, Meşe Ormanı, Mezarlık, Peri Kraliçe ve Ekipman Dövücü gibi çeşitli konumları barındırır.

Bu konumların çoğuna SkyBlock Menüsü’ndeki Hızlı Seyahat menüsünden hızlıca ulaşabilirsin. Bazı konumlara ışınlanmak özel üyelikler gerektirir, ancak haritadan yararlanarak Kasaba'dan yürüyerek bu konumlara da rahatlıkla ulaşabilirsin.
 • Kasaba Merkezi

  Kasaba Merkezi, SkyBlock evreninin merkez noktasıdır. Bütün macera burada başlar. Civarında adana kolayca gidebileceğin bir geçit, Topluluk Merkezi, Kaşif’in Barakası gibi çeşitli etkileşime girilebilecek alanlar bulunur.
Topluluk Merkezi’nden mağazamızdan satın aldığın Mücevherler ile yükseltmeler veya çeşitli özel eşyalar satın alabilirsin. Bu yükseltmeler Profil Yükseltmeleri ve Hesap Yükseltmeleri olarak ikiye ayrılır.​
Profil Yükseltmeleri profilin ve ada ortakların için geçerlidir, profilinin silinmesi halinde bu özellikler kalıcı olarak silinecektir.​
Hesap Yükseltmeleri senin hesabına özeldir, dolayısıyla ortaklarına etki etmez. Bir profilden ayrılman veya profilini silmen halinde hesap yükseltmelerin kaybolmayacaktır.​

Screenshot_32.png


 • Banka​

  Crafters SkyBlock'da öldüğünde cüzdanında bulundurduğun paranın yarısı kaybolacaktır, dolayısıyla paranı güvende tutmak için bankaya yatırabilirsin. Bankaya yatırmanın en büyük avantajı ise her 24 saatte bir oyuna girdiğinde bankada bulunan paranın belirli bir yüzdesi kadar faiz kazanacaksın. Eforsuz para!

  Ayrıca mağazadan özel üyelik satın alarak bankaya belirli aralıklarla uzaktan erişebilirsin.

Screenshot_33.png

 • Pazar Alanı​

  Pazar alanında bulunan NPC'lere eşyalarını satabilir veya çeşitli eşyalar satın alabilirsin.

Screenshot_34.png

 • İhale Binası​

  İhale Binası içerisinde İhale Yöneticisi ve İhale Denetleyiciler bulunur, bunlara tıklayarak İhale menüsünü açabilirsin. Buradan eşyalarını özelleştirdiğin ayarlarla açık arttırmaya koyabilir veya aramanı kategorize ederek başkalarının açık arttırmalarına teklif verebilirsin.

Screenshot_35.png

 • Bereketli Vadi​

  Bereketli Vadi çiftçilik yapabileceğin bir bölge, burada her mevsim farklı farklı bitkiler oluşacaktır. Bu bitkiler toplandıktan bir süre sonra tekrar yenilenirler. Hiçbir şey harcamadan buradan çiftçilik yeteneğini yükseltebilirsin.

  İlkbaharda, Buğday, Havuç ve Patates;
  Yazda, Karpuz, Havuç, Patates;
  Sonbaharda, Buğday ve Balkabağı bitkileri ortaya çıkar.
  Kış mevsiminde ise hiçbir bitki yetişmez.

Screenshot_36.png • Arena​

  Arena diğer oyuncular ile savaşabileceğin bir bölgedir, fakat burada bazı yetenekler oyunun asıl amacı PvE olduğu için olması gerektiği gibi çalışmayabilir.

Screenshot_37.png

 • Meşe Ormanı​

  Meşe Ormanı, adından da anlaşılacağı üzere meşe ağacı toplayabileceğin bir bölgedir. Buradaki ağaçlar Bereketli Vadi'de olduğu gibi kırıldıktan bir süre sonra kendiliğinden yenilenir.

Screenshot_39.png

 • Mezarlık​

  Mezarlık’ta bulunan çeşitli güçsüz yaratıkları öldürerek savaşçılık yeteneğini geliştirebilir ve çeşitli koleksiyonların kilidini açabilirsin.

  Mezarlık’ta örümcek ağlarıyla kaplı bir portal bulunuyor, acaba bu portal nereye açılacak?

Screenshot_40.png

 • Peri Kraliçe​

  Peri Kraliçe, asırlar önce yaşanan bir felakette ırkındaki herkesi kaybetmiş ve mühürlenmiş. Ejderha’nın Tapınağı bölgesinin civarında bulunuyor.

  Dünyaları keşfederken karşılaştığın Peri Ruhları’nı toplayıp ona teslim edersen sana çok özel ödüller verecek.

Screenshot_41.png • Ekipman Dövücü​

  Ekipman Dövücü eşyalarını güçlendirmenin en basit yoludur. Açıklamasında "Bu eşya dövülebilir." yazan her eşyayı dövebilir ve ona istatistiklerini güçlendirecek çeşitli bonuslar kazandırabilirsin.

Screenshot_58.png5.2 - Tekinsiz Kayalıklar​

Screenshot_43.png

Tekinsiz Kayalıklar, özellikle Savaşçılık ve Madencilik yeteneğini yükseltebileceğin uçsuz bucaksız bir mağaradır.

Tekinsiz Kayalıklar katmanlardan oluşur, bu katmanlar Mağara Girişi, Altın Sahası, Kristal Mağarası, Yapışkan Vadi, Elmas Merkezi ve Golem'in İni olarak ayrılır.

SkyBlock Menüsü’nde bulunan Hızlı Seyahat menüsü ile bu bölgelere hızlıca ulaşabilirsin.

Buradaki tüm taşları ve madenleri kazabilirsin, bu madenler kırıldıktan bir süre sonra kendiliğinden yenilenecektir.
 • Mağara Girişi​

  Mağara Girişinde az sayıda yaratıklar bulunur, bu yaratıklar oyundaki en güçsüz yaratıklardır. Burası oyunun başlangıcında savaşçılık yeteneğini yükseltmek için ideal bir katmandır.

  Mağara Girişi bölgesindeki taşları ve kömürleri kazabilirsin.

  Burada hem az miktarda canavar doğar, hem de bu canavarlardan güzel ganimetler ve yetenek XP’si kazanamazsın. Savaşçılık seviyen yükseldikçe bu zombilerin verdiği savaşçılık tecrübeleri yetersiz gelmeye başlayabilir.

Screenshot_44.png • Altın Sahası​

  Altın Sahası‘nda İskelet, Yosunlu İskelet ve Creeper yaratıkları bulunur.

  Bu bölgede demir ve altın madenleri elde edilebilir.

Screenshot_45.png • Kristal Mağarası​

  Kristal Mağarası oyunun erken safhalarındaysan seni oldukça zorlayabilir, güçlü ekipmanlarla bölgeye girmen tavsiye edilir.

  Burada Kırmızı ve Mavi Kristal Savunucu yaratıkları bulunur. Mavi Kristal Savunuculardan nadir bir şekilde Lapis zırh setinin parçalarını elde edebilirsin.

  Bu bölgede lapis ve kızıltaş madenleri elde edilebilir.

Screenshot_46.png • Yapışkan Vadi​

  Yapışkan Vadi’de Büyük Balçık, Küçük Balçık ve Sümüksü yaratıkları bulunur. Oldukça zorlayıcı bir katmandır.

  Özellikle Sümüksü oldukça tehlikeli bir yaratıktır, özel yeteneklerine karşı dikkatli ol!

  Bu bölgede zümrüt madeni elde edilebilir.

Screenshot_47.png • Elmas Merkezi​

  Elmas Merkezi’nde Alev Elçisi ve Kayalıkların Gözü isimli yaratıklar bulunur. Tekinsiz Kayalıklar’ın en zorlayıcı katmanıdır.

  İki yaratık da aşırı güçlü özelliklere ve yeteneklere sahiptir. (Özellikle Kayalıkların Gözü’nün lazer ışınlarına karşı çok dikkatli ol, ne olduğunu anlayamadan seni yok edebilir!)

  Bu bölgede elmas madeni elde edilebilir.

Screenshot_48.png • Golem'in İni

  Golem'in İni, kimliği belirlenemeyen devasa bir yaratığın yer altındaki gizli yaşam alanıdır. Bu bölgede şu anda kendini göstermese de ilerleyen günlerde ortaya çıkacak ve kaotik savaşlar meydana getirecektir.

  Bu bölgede obsidyen elde edilebilir.

Screenshot_49.png5.3 - Gökyüzü Korusu​

trailer (Time 0_01_04;57).png

Gökyüzü Korusu, SkyBlock'da odunculuğun temel bölgesidir. İçerisinde Orman Odunu, Huş Odunu, Koyu Meşe Odunu, Akasya Odunu, Ladin Odunu katmanları ve Mağara bölgeleri bulunur.

İçerisinde çeşitli görev akışları ve gizemli canlı formları bulunur.
 • Orman Odunu Katmanı
  Screenshot_50.png

  İçerisindeki orman odunları ve yaprakları kırılarak elde edilebilir. Kırıldıktan belirli bir süre sonra kendiliğinden yenilenirler.

  Katmanda bulunan Kaybolmuş Korsan'dan özel bir görev şeması alınabilir.

 • Huş Odunu Katmanı
  Screenshot_51.png

  İçerisindeki huş odunları, yaprakları ve çeşitli çiçekler kırılarak elde edilebilir. Kırıldıktan belirli bir süre sonra kendiliğinden yenilenirler.

  Katmanda bulunan Ördek Göleti'ndeki ördeklerden tüy ve çok nadir ganimetler elde edilebilir.

 • Koyu Meşe Odunu Katmanı
  Screenshot_52.png

  İçerisindeki koyu meşe odunları, yaprakları ve şeker kamışları kırılarak elde edilebilir. Kırıldıktan belirli bir süre sonra kendiliğinden yenilenirler.

  Katmanda bulunan Kamp Ateşi alanından özel bir görev şeması alınabilir.

  Ayrıca Mağara bölgesinin girişleri bu katmandadır.

 • Akasya Odunu Katmanı
  Screenshot_53.png

  İçerisindeki akasya odunları ve yaprakları kırılarak elde edilebilir. Kırıldıktan belirli bir süre sonra kendiliğinden yenilenirler.

 • Ladin Odunu Katmanı
  Screenshot_54.png

  İçerisindeki ladin odunları, yaprakları ve buzlar kırılarak elde edilebilir. Kırıldıktan belirli bir süre sonra kendiliğinden yenilenirler.

  Katmanda bulunan Melankolik Viking'den özel bir görev şeması alınabilir.

 • Mağara
  Screenshot_55.png

  İçerisinde Kurt Ruhu, Uluyan Ruh ve Alfa'nın Ruhu yaratıkları bulunur. Bu yaratıklar savaşçılık tecrübesi kazanmak için idealdir ancak şu anda erken oyun için çok güçlü kalabilirler.

  Ayrıca mağaranın bir bölgesinde parlak ve gizemli kalıntılar bulunuyor. Acaba gelecekte orada bizi ne bekleyecek?
Çeşitli Yeni Mekanikler

Oyunun Temel Amacı: Yeni Özel Eşyalar ve Eşya Tarifleri!


SkyBlock evreninde Minecraft'ın orijinalinden "çok güçlü" olarak bildiğiniz elmas zırh ve ekipmanlar çok güçsüz kalabilir.

Oyunda bulunan onlarca yeni özel ekipmanlar, eşyalar ve özel yeteneklerin oyun deneyiminize yeni bir tat katacağından eminiz!
Screenshot_62.pngScreenshot_75.png


Eşya Nadirlikleri!

SkyBlock'da her eşyanın bir nadirliği bulunur. Bu nadirlikler Yaygın, Nadir, Ender, Destansı, Efsanevi, Mistik, Özel ve Çok Özel olarak sıralanır.

Eşyaların nadirlikleri arttıkça işlevleri ve özellikleri güçlenir.


Mana ve Eşya Özel Güçleri!


SkyBlock'da bazı eşyaların özel güçleri bulunur. Bu eşyaları genellikle Mana harcayarak kullanabilirsin.

Mana'nın durumunu ekranının alt kısmında bulunan istatistiklerinden takip edebilirsin.

Eşyaların özel güçlerini kullanmanın yolu genellikle eşya elindeyken sağ tıklamak/ekrana uzun basılı tutmaktır. Çoğu özelliğin kullandıktan sonra bekleme süreleri bulunur.

Screenshot_73.pngScreenshot_72.pngScreenshot_74.pngYenilenen Çalışma Masası!

SkyBlock'daki yeni eşyaların tariflerinin ve üretimlerinin en kolay şekilde yapılabilmesini sağlayan özel çalışma masası, belirli sayılarda eşya üretmekte de bütün oyunculara kolaylık sağlıyor!

Çalışma masasının alt kısmında bulunan Hızlı Üretim sayesinde üretim ızgarasıyla uğraşmadan envanterinde bulunan materyallerle kolayca eşya üretebilirsin.

Hızlı Üretim'de bulunan tarifler envanterindeki değişikliklerde belirli bir bekleme süresi sonrasında güncellenir.
Screenshot_56.png


Özel Büyüler!

Eşyalara uygulayabileceğin onlarca özel büyülerle gücüne güç katabilirsin. Örneğin Yıldırım Efendisi büyüsüyle yaratığın kafasına yıldırım düşürebilir, ya da Delici büyüsüyle attığın okun düşmanlarını delip sekmesini sağlayabilirsin. Özel büyüleri eşyalarına büyü masası ile uygulayabilirsin.
Screenshot_57.pngMevsimler ve SkyBlock Takvimi!

SkyBlock'un kendine ait bir zaman dilimi ve takvimi bulunur. Zamanı her zaman sağ taraftaki göstergenden takip edebilirsin.

SkyBlock'da 4 mevsim bulunur: İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış. Bu mevsimler 3 günde bir değişir ve tüm dünyalar mevsimlere göre form değiştirir.

Çeşitli kaynakları yalnızca belirli mevsimlerde elde edebilirsin. Örneğin Bereketli Vadi'deki bitkiler mevsimden mevsime değişiklik gösterir.

Bir SkyBlock yılı toplam 12 gün sürer, 12 günde bir yeni bir SkyBlock yılına geçilir ve her yılın sonunda özel etkinlikler yaşanır. Şu anda Pastacı Kız her yılın sonunda Kasaba'ya gelerek herkese o yıldan bir hatıra olarak o yılın yeni yıl pastasını teslim ediyor.
Screenshot_66.pngNadir Ganimetler!


SkyBlock'da çeşitli yaratıklardan çok nadir şanslarda güçlü ganimetler elde edebilirsin! Örnek olarak aşağıda gördüğün Altın Tüy çok nadir oranlarla elde edilir ve materyal olarak kullanılarak efsanevi bir aksesuar olan Altın Tüy Çizmeleri üretilebilir.
asda.gif

Screenshot_69.png


Ekipman Dövme!

Yukarıda da belirtildiği gibi ekipmanlarını belirli ücretler karşılığında döverek onlara rastgele istatistikler kazandırabilirsin. Her eşya nadirliğinin dövme sonucunda verdiği istatistikler farklıdır.
Screenshot_58.png


Aksesuarlar!

SkyBlock'da ekipmanlar, zırhlar ve çeşitli araç gereçler dışında çeşitli özel aksesuarlar bulunur. Bu aksesuarlar envanterinde veya aksesuar çantanda tuttuğunda sana pasif olarak çeşitli özellikler sağlar.

Ayrıca çok sayıda ekipman biriktirip bunların hepsini döversen yüksek miktarda istatistik artışı kazanabilirsin.

Aksesuarları "önemsiz" diye geçme, oyunda güçlenmene en çok yarayacak mekaniklerden biridir!

Screenshot_77.png


Görevler - Kendi yolunu kendin seç!

SkyBlock'da bulunan çeşitli görevlerde sana kendi yolunu kendin seçme imkanı sunulur. Bir görev akışında yapabileceğin seçimlerle farklı sonuçlara ve ödüllere ulaşabilirsin!

Şu anda az sayıda görev bulunsa da "kendi yolunu kendin seç" mekaniğindeki bir görev olan "Kayıp Hazineler" görevini Gökyüzü Korusu'ndaki Kaybolmuş Korsan'dan alabilirsin.Profiller!

SkyBlock'da birden fazla oyun deneyimini aynı anda sürdürebilirsin!

Tamamen birbirinden bağımsız "yan hesaplar" mantığında çalışan profil sistemi, sıfırdan SkyBlock deneyimlerine veya "bu ilerlemem silinmesin ama başkasıyla da sıfırdan ortak olmak istiyorum!" isteklerine bir çözümdür.

Yeni bir profil oluşturarak önceden oynadığın profilden bağımsız, sıfırdan bir SkyBlock deneyimine başlayabilirsin. Yeteneklerin, eşyaların, koleksiyonların, adan, kısaca tüm ilerlemelerin profiller arasında birbirinden bağımsızdır.

Aynı anda en fazla kaç profil bulundurabileceğini sınırlayan belirli sayıda profil yuvan bulunur.

Oyuncular aynı anda en fazla 2 profil bulundurabilir. Bu sayı özel üyelikler ile arttırılabilir.

unknown (6).png


"Cebindeki Yardımcın": SkyBlock Menüsü!

Envanterinin son slotunda bulunan SkyBlock Menüsü, SkyBlock'daki neredeyse her şeye erişebileceğin pratik bir yoldur.

Ne zaman yardıma ihtiyacın olsa aradığın bütün bilgileri SkyBlock Menüsü'nde bulabilirsin!

unknown (7).png


Güvenli Ticaret!

SkyBlock'da yere attığın eşyaları yalnızca sen ve ada ortakların görebilir ve alabilir. Diğer oyuncular yere attığın eşyaları göremez ve alamaz!

Diğer oyuncularla son derece pratik ve güvenli şekilde /takas sistemiyle veya ihale sistemiyle ticaret yapabilirsin.

Takas yapmanın en kolay yolu bir kişiye eğilip sağ tıklayarak açılan menüden ona bir takas isteği göndermektir!

Küçük bir not: Yaratık yapay zekalarının bazen beklendiği gibi hareket etmediğinin farkındayız, sunucu açılışından itibaren en kısa sürede optimize edilecekler.

Şimdilik özet bu kadar!
showcasebdd8d6187ac9bc7f.gif

Şimdilik SkyBlock evreninin ve temel mekaniklerin özeti bu kadar! Özeti bu kadar diyorsanız tam halini merak ediyor olabilirsiniz. Gerisini keşfetmek sizde, oyuna dalıp SkyBlock'un devasa evrenine kendinizi kaptırın.

Yeni bir çağa hoş geldiniz.
 
Last edited: